גירושין ופרידה | ד"ר אלי שרון

גירושין ופרידה

שיעורי הגירושין עולים ונראה שהם ימשיכו לעלות ככל שהזוגיות תיתפס כמסגרת שנועדה לרווחתו של היחיד. כשהיא מפסיקה לשרת את רווחתו של היחיד עולה האופציה של פירוקה. הדברים מסובכים וטעונים כשיש ילדים בתמונת המערכת שעומדת בפני פירוק. יותר ויותר זוגות מבינים היום שתהליך פירוק הזוגיות לא חייב להיות טראומטי וכואב עד קץ, אפשר  גם גירושין בהסכמה במיוחד עבור הילדים. יותר ויותר זוגות מבינים שניתן לפרק את המערכת המשפחתית והזוגית מתוך עמדה בוגרת של כבוד ושל הבנה שיש לעבור את המשוכה הזו בצורה הפחות כואבת ובמיוחד בצורה שתשאיר פחות צלקות בנפשם של הילדים.

יותר ויותר זוגות פונים למטפל הזוגי והמשפחתי כדי שזה ילווה אותם בתהליך הפירוק של הזוגיות מתוך תפיסה שאפשר לפרק את הזוגיות אבל לא את המשפחה. זוגות מבינים היום שניתן להיפרד ולהתגרש מבלי ליצור תחושת נטישה, כעס ובלבול בקרב הילדים. הם מבינים שגם אם הזוגיות מתפרקת, ההורות נשארת.

לא קל ולא פשוט בלהט סערת הרגשות, האכזבה והכעסים של בני הזוג, לשמור על הורות איתנה שמשרה ביטחון בקרב הילדים במיוחד כשהזוגיות מצויה בעין הסערה. הליווי של איש מקצוע עשוי לסייע להנמיך את "גובה הלהבות" סביב הילדים ולמקד את השיח סביב שנואים הזוגיים. המטפל הזוגי והמשפחתי יסייע וינחה את ההורים בהעברת מסרים שנותנים מענה לילדים בגילאים השונים. מסרים של כבוד, ביטחון ויציבות למרות הטלטלה הזוגית. המטפל הזוגי והמשפחתי יסייע לבני הזוג לרקום ולתוות ערוצי תקשורת בינם לבין עצמם שמייצרים שיתוף פעולה סביב נושאים בהם מתקיימים הסכמה וקונצנזוס, בעיקר בהקשר של הילדים.

הסיטואציה של הפרידה היא לא פשוטה, היא מותירה "שריטות וצלקות" והיא טעונה מאוד. כדי לשמר את הטעינות הזו בערוצים הזוגיים ולא ההוריים נדרשת לעיתים קרובות מעורבות של גורם שלישי מקצועי. 

גם אם מתקיימת פרידה בתוך המערכת הזוגית, לא מתקיימת פרידה במערכת המשפחתית וההורית. בהליך הגירושין נדרש עתה ניסוחו של "חוזה" חדש בין בני הזוג, לא רק ברמה המעשית של "הסדרי הראייה" אלא בהתנהלות ההורית והרגשית של בני הזוג מול הילדים. רגשות אשם  של בני הזוג על "כישלונם" בהמשכת התא המשפחתי במתכונת הקודמת עלול להביא לקושי של בני הזוג בהגדרה ברורה של צרכי הילדים והדרכים להיענות להם. אלה יוצרים קושי בהגדרת הדרכים הבריאות שישמשו את הילדים לתפיסת החיים בצורה ריאלית שמשרת ומפתחת בהם תחושות ביטחון ומסוגלות לקראת האתגרים שאותם יפגשו בהמשך החיים.

גירושין ופרדה ברור וטבעי שדווקא בעיות של משבר ושל שינוי משמעותי כל כך בחיי כל חברי המשפחה יידרשו סיוע והכוונה על ידי איש מקצוע, מטפל זוגי ומשפחתי, שבאמצעות ניתן לסמן, להגדיר ולפעול בתוך מסגרות שמשמרות תחושות אמפטיה, ביטחון ואהבה, למרות הסערות הזוגיות.
לפני פתיחת תיק גירושין פגישה עם מטפל משפחתי וזוגי יכלה לסייעה לתהליך הגירושין.