ד"ר אלי שרון טיפול משפחתי

זוגיות פרק ב'

לא רק שיותר ויותר זוגות בוחרים שלא להינשא, גם אלה שנישאו נוטים לפרק את הזוגיות הראשונה ביתר מהירות מאשר בעבר. הזוגיות והנישואין הולכים ותפסים מקומם כמסגרת שנועדה למלא ולהעשיר את חיו של היחיד.

כשאנחנו מגיעים אל הזוגיות שמכונה 'פרק ב' אנחנו, בהרבה מקרים, יודעים לנסח ולהגדיר טוב יותר מה עושה את חיינו לעשירים ולמלאים יותר. אנחנו מגיעים לזוגיות הזו לא רק עשירים יותר בניסיון של  חיי הזוגיות אלא גם כשיש עמנו כלים מדויקים יותר באשר למה שאנחנו מבינים שאנחנו זקוקים לו בזוגיות. אנשים מגיעים לזוגיות הזו כשהם ריאליים יותר, בוגרים יותר, ועם כלים נוספים להערכת הזוגיות ולבנייתה. ולמרות הדברים האלה נמצא שזוגות רבים שחזרים את נקודות התורפה של הזוגיות הראשונה שלהם גם בזוגיות של פרק ב'. אנשים נוטים לחזור על הבחירות שהתבררו כלא מתאימות בפרק א' גם בבניית הפרק השני.

עבודה ממוקדת במסגרת הטיפול הזוגי, האישי והמשפחתי עשויה לסייע בדיוק ובשכלול הכלים אתם אנחנו מגיעים אל הזוגיות השנייה. המטפל הזוגי והמשפחתי עשוי לסייע בהתבוננות בנקודות החזקות שהיו בזוגיות הראשונה וכן בנקודות התורפה כדי שנוכל לרקוח את תבשיל הזוגיות השנייה באופן שיהיה נכון יותר, מתאים יותר ומספק יותר. חשוב שנכיר את עצמנו בשלב בו אנו מצויים מבחינת ההתפתחות האישי ומבחינת מעגלי החיים ובמיוחד שנוכל להגדיר את הצרכים שלנו בשלב זה של חיינו. התבוננות והגדרה נכונה של הגורמים שאותם נרצה בזוגיות פרק ב' עשויה להביא לבניית זוגיות שמסייעת ותומכת בהמשך הצמיחה בחיינו.

אל הדברים התוך והבין אישיים האלה מצטרפים במקרים רבים גורמים סביבתיים ומשפחתיים שמאפיינים את הזוגיות השנייה. כל צד מגיע אחרי פרידה שבמקרים רבים השאירה עליו את חותמה. כ צד מגיע עם קשרים קודמים שיימשכו גם לאורך הזוגיות של הפרק השני במיוחד אם הגענו אליה כשיש לנו ולבן/ת הזוג ילדים. המשפחות המורכבות שכוללות עכשיו יותר משני הורים וכן אחים מהורים שונים שהיו במערכות זוגיות שונות מחייבת התאמה עדינה כדי שהזוגיות תצליח.

שאלות כמו מה מקומם של הילדים של בן הזוג בחיי? מה מקומם בי כאדם שמצוי עתה בחייהם? מה מקומו של בן הזוג של בן זוגי הקודם בחיי ילדיי? מה מקומם של הילדים שמצטרפים עתה למשפחה בחיי הילדים שלי? כל אלה הן שאלות חשובות שהתשובות עליהן משפיעות על חיי כל המעורבים בזוגיות השנייה. הן מחייבות עיבוד והבנה של הצרכים השונים של האנשים שמעורבים במשפחה החדשה ובמיוחד של התפקיד שלוקח על עצמו כל אחד מבני הזוג כהוא נכנס אל המערכת המורכבת הזו.

אל השאלות העקרוניות והיסודיות האלה מצטרפות שאלות של חיי היום יום וההתנהלות המעשית מול כל אחד מהגורמים במשפחה החדשה. הזוגיות האלה עשויות לקבל מענה מדויק, מתאים ובריא למשפחה (הראשונה והשנייה) וכן לכל אחד מחבריה בעבודה שנעשית בליווי מקצועי ואחראי של המטפל המשפחתי והזוגי.