טיפול זוגי מטפל זוגי

טיפול זוגי

מתי עשויה התערבות של מטפל זוגי לסייע? 
אנחנו מכירים את בן הזוג שלנו יותר טוב מכל אחד אחר, בוודאי שאנחנו מכירים את עצמנו הכי טוב. אנחנו מלווים אחד את השני תקופות ארוכות, כשטוב וכשפחות טוב, כשקל וכשפחות קל. אל תוך הזוגיות שלנו אנחנו מביאים את החלומות האישיים שלנו, הזוגיות היא הבית שאנחנו בונים לעצמנו כאנשים בוגרים. אלא שלעיתים, דווקא בשדה חשוב זה של חיינו, אנחנו מוצאים עצמנו בתוך תחושות של בלבול. 
 
בשל העובדה שאנחנו מציבים מטרות רבות ומגוונות בזוגיות ודווקא בשל המורכבות האנושית של הזוגיות, אנחנו חשים לעיתים שחסרים לנו הכלים להמשך בנייתה. המטפל  עשוי בעבודה משותפת עם בני הזוג לגלות שוב מה באמת צריך כל אחד מבני הזוג. בתהליך עדין ומתחשב לומדים בני הזוג להביע את הצרכים שלהם, כך שגם בן זוגם יזהה אותם ויוכל להיענות להם.
 
כאן בתהליך של צעד אחר צעד לומדים שוב בני הזוג לשלב ידיים בצורה שמביעה קשר, אהבה ורגש. החיבור הנכון של בני הזוג שמתקיימת בו ערנות והיענות לצרכים של כל אחד מבני הזוג עשוי לסייע לבני הזוג לצלוח גם מהמורות, משברים ותקופות מאתגרות במיוחד.
 
בתהליך הטיפול הזוגי לומדים בני הזוג לסרטט מחדש את גבולות הזוגיות שלהם אל מול האחרים וכן לסרטט את גבולות האני היחיד של כל אחד בנפרד על מנת לאפשר בניית זוגיות נכונה, מתאימה וחזקה יותר. בני הזוג יוצרים כאן תא זוגי הדדי מעודכן ומתאים לשלב המסוים בו נמצאת הזוגיות שלהם כך שיוכלו להתמודד עם האתגרים בחייהם בצורה טובה יותר תוך השענות הדדית וקבלת כוח מתוך הזוגיות.
 
הטיפול זוגי עשוי להיות ממוקד ולא ארוך, ובמקרים רבים עשוי להתחולל שינוי כבר בתוך מספר פגישות, שינוי אותו לוקחים בני הזוג אל חייהם ומרחיבים את ההתנסות באמצעות הכלים שרכשו בתהליך הטיפולי.
 
לעיתים עשויים בני זוג להגיע לטיפול משום שהם רוצים לבחון את הקשר הזוגי, לא אחת בני זוג מגיעים לטיפול זוגי אחרי משבר, לעיתים הם מגיעים משום שהחליטו לפרק את הזוגיות. ברוב המקרים אנחנו מוצאים שבני זוג שחווים משבר או מייד לאחריו נמצאים בתקופה של ספקות ולבטים באשר לפניו של הקשר. עתה הם נדרשים לבחון את הקשר לאור המשבר, לאור ההתרחשויות המטלטלות ולהחליט לגבי המשכו. בסיוע המטפל הזוגי עשויים בני הזוג להגיע להחלטה המתאימה וגם להתחיל לפעול כדי ליישמה בצורה הנכונה ביותר.
 
תהליך ההיפרדות הוא קשה ומזמן אתגרים מסוג חדש. גם כאן מסייע המטפל באיתור השלבים והצעדים שאותם יש לעבור בדרך להיפרדות.  תהליך היפרדות שמלווה על ידי איש מקצוע עשוי להיות בונה במקום הורס, הוא עשוי להיות הזדמנות לצמיחה ולגדילה תחת התנסות בתחושות קשות, גם אם הפרידה עצמה כואבת. בתהליך נכון הפרידה עשויה להתבצע בתוך זמן סביר, באמצעות מעבר "בתחנות" הנכונות ללא הסתבכות חסרת שליטה וארוכה.