ד"ר אלי שרון טיפול משפחתי

טיפול משפחתי

כולנו גדלנו במשפחות ולכולנו יש את המודל שהיינו רוצים שהמשפחה שלנו תתנהל לפיו. כולנו יודעים איך היינו רוצים שהמשפחה שלנו תיראה ותהיה, אבל בחיים, כמו בחיים, הדברים לא תמיד מתיישבים בדיוק עם מה שאנחנו חולמים עליו. 
משפחה היא דבר שכולנו מכירים ועם זאת משפחה היא אנשים, ולכן כל משפחה שונה מרעותה. לא נמצא שמשפחה אחת זהה לאחרת. 
למרות שכולנו גדלים במשפחות, נראה לעיתים כאילו דווקא המשפחה היא המסגרת המורכבת ביותר. המשפחה היא המשמעותית לנו ביותר, כילדים וכמבוגרים. בתוכה אנחנו חוֹוים עצב ושמחה, אהבה, דחייה וכעס. 
לאנשים צרכים שונים, חלומות שונים, רצונות שונים ואופי שונה וכל אלה מרכיבים משפחה. זהו המקום בו אנשים גדלים, מתפתחים ומתעצבים וזהו המקום שאמור להכיל שמחה ועצב, הצלחות וכישלונות, עשייה ובטלה, תפקידים וחופש. 
ישנן תקופות, קצרות יותר וארוכות יותר שבהן אנחנו מרגישים שהדברים לא נעשים כפי שציפינו שיהיו. תקופות בהן אנחנו חשים קושי בהתנהלות שלנו אל מול המטרות שלנו או של מישהו מבני המשפחה. לא אחת אנחנו מרגישים שלמרות מה שאנחנו עושים, הדברים לא מתנהלים בכיוון שרצינו.
בתקופות מסוימות, שנראות קריטיות במיוחד, אנחנו מוצאים את עצמנו חסרי אונים מול הילדים ואתגרי ההתפתחות שלהם. הם יקרים לנו כל כך ואנחנו מרעיפים עליהם חום ואהבה ובכל זאת הדברים לא קורים כפי שרצינו. לחצים במשפחה משפיעים על כל מעגלי החיים: העבודה והקריירה, הלימודים והחברים, יחסים עם בני המשפחה המורחבת. בתקופות של משברים במשפחה חברי המשפחה חשים לעיתים כמו בספינה שמיטלטלת אל מול גלים של פרידות וגירושין, שינויים במקום המגורים, משברים בעבודה, קשיים כלכליים, מחלות ופטירה של קרובי משפחה. איך נסייע למשפחה ולחבריה להתמודד עם האתגרים בצורה יעילה? איך נבטיח שהמשפחה היא גם מקום שמסוגל לספוג טלטלות ולהגן בעיתות משבר? 
בכל גיל אנחנו ובני המשפחה משתנים. הרצונות שלנו, המאוויים, המחשבות והחלומות מתעצבים בכל גיל מחדש. בני המשפחה מגלים תחומי עניין וזונחים תחומים קודמים, בני משפחה גדלים ומתבגרים, גם אנחנו. איך נפתח בעצמנו כישורי הסתגלות מתאימים? איך נסייע לעצמנו ולחברי המשפחה להתאים  לצרכים המשתנים של בני המשפחה והאם בני המשפחה יודעים מה הם הצרכים המשתנים של חבריה?
בכולנו מצויים אותם כלים נפלאים של אכפתיות שבעזרתם אנחנו עוזרים לבני המשפחה ולעצמנו. בטיפול המשפחתי, בעזרת המטפל המשפחתי, אנחנו לומדים על עצמנו, על הכלים שיש לנו ועל האחרים המשמעותיים לנו. טיפול משפחתי מסייע לנו ללמוד להשתמש בארגז הכלים המשפחתי שלנו בצורה יעילה יותר, בצורה בונה ומגדלת. לפעמים אנחנו חשים שמה שעבד פעם, לא עובד עתה כפי שהיינו רוצים. המטפל המשפחתי יעזור להתבונן בעצמכם ובמשפחתכם בצורה ברורה ויעילה יותר. טיפול משפחתי עשוי לסייע לכם למצוא בתוככם ובאחרים היקרים לכם את המשאבים והכוחות לתמוך אחד בשני. כאן אפשר ללמוד את המשמעות התומכת של המשפחה.
הטיפול המשפחתי מסייע לבני המשפחה להסדיר את היחסים ביניהם כך שיהיו מועילים ובונים יותר. הפגישות עשויות להיות עם כל בני המשפחה או עם חלק מהם, עם ההורים ללא הילדים או עם הורה אחד בלבד. ננסה בתהליך הטיפול להגדיר את הקשיים, לבחון את תהליכי האינטראקציה שבין חברי המשפחה מתוך ניסיון לשפר אותם בצורה שתתאים למשפחה ולמצב הנוכחי בו היא מצויה. אני כאן כדי לאפשר לכם התמודדות יעילה יותר, נכונה ובונה.