ד"ר אלי שרון טיפול משפחתי

מעגלי החיים

החיים בעת המודרנית מציבים אתגרים לא פשוטים. לא רק שהאתגרים משתנים במהירות כשאתגרים חדשים עולים, הם גם נעשים מורכבים יותר. החל מקשירת הזוגיות ובניית התא המשפחתי הבסיסי בצורה מוצקה ונכונה עבור בלידת הילדים, גדילתם, גיל ההתבגרות ועד לעזיבתם את הקן המשפחתי כשהם מקימים משפחה משלהם כשאנחנו מוצאים עצמנו במעגל הגיל השלישי.

פערי הדורות הופכים מורכבים יותר ואנחנו מוצאים עצמנו, לא אחת, בפני שאלות ותהיות באשר לדרך בה עלינו לנקוט.

 
הורים מוצאים עצמם לעיתים משתאים מול ילדיהם שגדלו 'כל כך מהר' ושלמרות ההשקעה שהם חשים שהשקיעו, הילד מפתח דרכי התנהגות זרות. בגיל ההתבגרות אנחנו רואים במקרים רבים את ההורים תוהים מול השאלה "מה לא עשינו נכון?" "איך קרה ש…?". 
 
אף שישנם מקרים בהם חשוב לענות על השאלות האלה של מה נעשה, מה השתבש ואיפה השתבש, הרי שיותר חשוב לענות על השאלה "מה אפשר וצריך לעשות עכשיו?". מניסיוננו אנחנו יודעים שמצבים רבים היו נמנעים לו הייתה מתאפשרת להורים ההתבוננות החיצונית, התבוננות של מי שאינו נמנה באופן קרוב על בני המשפחה. לעיתים רבות הראייה של מטפל משפחתי מהזווית החיצונית מאפשרת הצבעה על מה שאנו מכנים "זרעים" של שיבוש שאם לא נטפל בהם בזמן, הם עלולים להצמיח התנהגויות לא רצויות שיכבידו על המתבגר, על ההורים ועל שאר בני המשפחה. בניגוד למה שפעמים רבות מוצג באמצעי התקשורת הדברים אינם דרמתיים. הם שייכים דווקא לשגרה הפשוטה של היום יום. המטלות הרבות והמורכבות שמוטלות על ההורים היום מונעות לעיתים קרובות ראיית הנקודות הפשוטות שעשויות להיות הלבנים במשפחה המעצימה. פעולות פשוטות, תשומת לב לפרטים ולצרכים של האחר עליהם מעיר טיפול משפחתי עשויים לשנות התנהגויות מהקצה אל הקצה.
 
החיים במשפחה מזמנים נקודות וצמתים שעשויות להיות מנוף ליצירת קשיים. כאלה הם זמנים של החלפת עבודה, החלפת בית ספר וגן, גיוס, מחלה וכד'. ראייה מאוזנת, שמבחינה בפרטים עשויה להיות הראייה התומכת שלה זקוקים בני המשפחה במיוחד בנקודה זו של שינוי בחיים. כאן נכנס טיפול משפחתי כדי לעזור לכם לעבור תקופה מורכבת בצורה מחזקת.